Faqja e parë
Факултети.мк: Интернет - каде започнува зависноста?
e premte , 21 dhjetor 2012
internet-kade-zapochnuva-zavisnosta-1.jpgОд безизлезна забава, преку постојана навика, до вистинска зависност- цената која денешните млади генерации ја плаќаат. Долгометражните цртани се заменети со 3D филмови, видео игри, а пишувањето со писма е заменето со онлајн чет на друштвените мрежи. Се менува јазикот, се менува фантазијата, се менуваат симболите... Каде е границата од едноставното користење на компјутерот и зависноста од него?
 
Алфа ТВ: Фејсбук масовно ги повлекува фотографиите од нашите профили
e hënë , 10 dhjetor 2012
fbprofilsliki.jpgФејсбук во текот на последните неколку денови почна масовно повлекување на насловните фотографии од профилите на своите корисници. На овој начин Фејсбук сака да го запре поставувањето промотивни фотографии и оние заштитени со авторски права на место за кое тоа не се предвидени.
 
Обележан - Едукативен филм за последиците од сајбернасилство
e hënë , 26 nëntor 2012
tagged.jpgTagged (Обележан) е едукативен филм кој ги охрабрува младите луѓе да ги согледаат последиците во вистинскиот живот предизвикани од сајбернасилството и секстинг (испраќање на провокативни и сексуално експлицитни содржини преку пораки, фотографии или видео клипови главно со употреба на мобилни телефони, како и постирање на вакви содржини online) и негативната дигитална репутација.

Lexoni përmbajtjen...
 
МК-њуз: Водич за родители и тинејџери за заштита од сајбер насилство
e enjte , 22 nëntor 2012
vzs.jpgРодителите имаат клучна улога во помагањето на децата да им обезбедат безбедни и позитивни искуства на Интернет. Преку разбирањето на тоа како децата и младите го користат Интернетот, ризиците со кои се соочуваат и стратегиите за управување со ризиците, родителите може да им овозможат на децата добро да се справуваат со Интернет светот. Меѓаши со неколку совети како да се заштитат децата на интернет.
 
Канал 5: Со измама зел 13 000 евра од кумановска брачна двојка
e enjte , 01 nëntor 2012
kumanovoizmamafb.jpgДека и возрасните можат да бидат жртви на измама преку интернет, покажува најновиот случај кој осамна во медиумите. Едно пријателство на Фејсбук било фатално за млада брачна двојка од Куманово. Фејсбук пријателот од скопско Мралино успеал да ги измами сопружниците кои останале и без стан и без пари.

 
Факултети: Самоубиство на 15 годишно девојче кое било исмејувано на интернет
e hënë , 15 tetor 2012
devojce-samoubistvo.jpgСе поголем број млади луѓе бараат помош преку Фејсбук или Јутјуб, но за жал, никој не ги сфаќа сериозно. Пред неколку дена светот беше шокиран од видеото на младата Швеѓанка која го опишала нејзиното силување. Во истото време, Канада беше шокирана од самоубиството на 15 годишно девојче.

 
Стрип за приватноста на Фејсбук
e martë , 25 shtator 2012
strip.jpgИнтересен стрип за приватноста на Фејсбук, во кој авторот претставува една секојдневна ситуација за корисниците на Фејсбук. Овој сервис толку често ги менува поставките за приватност што корисниците се збунети кога ќе забележат некои промени во начинот на кој споделуваат.


Lexoni përmbajtjen...
 
Aktiv: Privatësia e të rinjve në internet gjithnjë e më e rrezikuar
e martë , 18 shtator 2012
aktiv-privatnost.jpgPara do kohësh, publiku në Maqedoni u shokua nga keqpërdorimi i videoklipit të një nxënëseje ku ajo i është ekspozuar përvojave intime, për të cilën gjë kishte reagime të mëdha në publik, veçanërisht nga aktivistët dhe organizatat qytetare.

 
<< Fillim < E mërparshme 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 33 - 40 nga 149
Политика на приватност   Техничка имплементација - Фондација Метаморфозис
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates