Насловна arrow Вести
Одржан Час по приватност во средните училишта СУГС „Лазар Танев“ и СУГС „Ѓеорѓи Димитров“ Испечати Е-пошта
30.09.2014.
dscf1362.jpg

На 29 септември, се одржа Час по приватност во средните училишта СУГС „Лазар Танев“ и СУГС „Ѓеорѓи Димитров“. На предлог на училиштата овој пат предавањето беше одржано на ученици од прва и втора година (по двајца од секој клас) во „Лазар Танев“ и една паралелка во трета година во СУГС „Ѓеорѓи Димитров“. 

Прочитај повеќе...
 
Препораките од Час по приватност и во автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие - Скопје Испечати Е-пошта
22.09.2014.
jsp1.png

Во рамките на соработката со Град Скопје, како партнери на проектот, од 20 септември препораките од Час по приватност беа поставени во автобусите на ЈСП Скопје. 

Прочитај повеќе...
 
Одржан Час по приватност во средните училишта СУГС „Никола Карев“ и СУГС „Димитар Влахов“ Испечати Е-пошта
22.09.2014.
2cas1.jpg

Претставници од Дирекцијата за заштита на лични податоци денеска одржаа Час по приватност во средните училишта: СУГС „Никола Карев“ и СУГС „Димитар Влахов“. На предлог на училиштата предавањето беше одржано во една паралелка во четврта година во „Н. Карев“ и една паралелка во втора година во „Д. Влахов“. 

Прочитај повеќе...
 
Одржан првиот Час по приватност Испечати Е-пошта
16.09.2014.
1caspoprivatnost3.jpg

Претставници од Дирекцијата за заштита на лични податоци денеска го одржаа првиот ЧАС ПО ПРИВАТНОСТ во средните училишта: СУГС „Раде Јовчески Корчагин“ и СУГС „Боро Петрушевски“. На предлог на училиштата предавањето беше одржано во една паралелка во трета година во „Раде Јовчески Корчагин“ и една паралелка во втора година во „Б. Петрушевски“. 

Прочитај повеќе...
 
Започнуваат „Часовите по приватност“ Испечати Е-пошта
11.09.2014.
rasing-hands.jpg
На 15.09.2014 почнуваат предавањата од проектот „Час по приватност“. Првите предавања ќе се одржат во СУГС „Раде Јовчевски Корчагин“ и СУГС „Боро Петрушевски“, а потоа секоја недела учениците од различни училишта ќе имаат час по приватност, каде ќе се едуцираат на теми поврзани со заштитата на личните податоци, приватноста и безбедноста на интернет, говорот на омраза и други сродни теми. 


Прочитај повеќе...
 
Потпишан Меморандум за соработка за проектот „Час по приватност“ меѓу ДЗЛП и Град Скопје Испечати Е-пошта
4.09.2014.
memorandum-dzlp-grad-skopje.jpg
На 04.09.2014, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и директорот на Дирекцијата за заштита на лични податоци, Димитар Ѓеорѓиевски, во Салата на Советот на Град Скопје, потпишаа Меморандум за соработка за реализација на проектот „Час по приватност“.

Прочитај повеќе...
 
Распоред на часови - Прва активност од проектот „Час по приватност“ Испечати Е-пошта
1.09.2014.
inserter-mini.jpg

На 1 септември, во дневниот весник „Нова Македонија“ излезе прилог – Распоред на часови, наменет за децата од основно и средно образование. Оваа активност е една од првите заеднички активности на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Град Скопје, Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Метаморфозис - Фондација за интернет и општество. 

Прочитај повеќе...
 
Потпишан Меморандум за соработка меѓу Дирекцијата за заштита на личните податоци и Метаморфозис Испечати Е-пошта
25.07.2014.
mou-dzlp-meta.jpg
На 25 јули 2014 година, Дирекцијата за заштита на личните податоци и Метаморфозис, Фондација за интернет и општество, потпишаа Меморандум за соработка. Со овој Меморандум се потврдува одличната соработка во континуитет и заедничкиот интерес на организациите за едукација и информирање на граѓаните, особено младата популација, на тема приватност, заштита на лични податоци и други сродни области.
Прочитај повеќе...
 
Обележан - Едукативен филм за последиците од сајбернасилство Испечати Е-пошта
26.11.2012.
tagged.jpgTagged (Обележан) е едукативен филм кој ги охрабрува младите луѓе да ги согледаат последиците во вистинскиот живот предизвикани од сајбернасилството и секстинг (испраќање на провокативни и сексуално експлицитни содржини преку пораки, фотографии или видео клипови главно со употреба на мобилни телефони, како и постирање на вакви содржини online) и негативната дигитална репутација.

Прочитај повеќе...
 
Истражување за навиките на интернет кај децата Испечати Е-пошта
15.07.2011.

istrazuvanje.jpgЗа време на посетите на 8 градови во Република Македонија, вклучително Скопје, Тетово, Гостивар, Битола, Велес, Дебар, Неготино и Штип, во јуни 2011 година, при што се одржаа проекции кратките едукативни филмови и презентација на онлајн игри изработени како дел од проектот, беше спроведено истражување за навиките на интернет кај децата. 


Прочитај повеќе...
 
Проекција на кратки едукативни филмови во Тетово, Гостивар, Битола и Дебар Испечати Е-пошта
13.06.2011.

opme-vtori_obuki.jpg По одржаните проекции во Скопје, Штип, Велес и Неготино, оваа недела кратките едукативни филмови изработени во рамките на проектот „Приватност на интернет на лесен начин“ беа прикажани во Тетово, Гостивар, Битола и Дебар.

Прочитај повеќе...
 
Проекција на кратки едукативни филмови во Скопје, Штип, Велес и Неготино Испечати Е-пошта
2.06.2011.
Прочитај повеќе... Во текот на оваа недела, се одржаа неколку проекции на едукативните филмови изработени во рамките на проектот „Приватност на интернет на лесен начин“. Беа опфатени деца од Скопје, Неготино, Велес и Штип, а другата недела следуваат проекции уште во 4 други градови низ нашата република.

Прочитај повеќе...
 
Промоција на кратки едукативни филмови Испечати Е-пошта
27.05.2011.
proekcii_na_filmovite.jpgНа 30 мај, со почеток во 10 часот, во просториите на НВО Инфоцентар во Скопје ќе се одржи конференција за печат на која ќе се претстават активностите во рамките на проектот „Приватност на интернет на лесен начин“ на Фондацијата Метаморфозис.

Прочитај повеќе...
 
Најчестите измами на Фејсбук Испечати Е-пошта
23.05.2011.
najcestite_fejsbuk_izmami.jpg

Од повиците за помош од пријатели, па сè до понудата да видите кој ви го манијачи профилот, ова се 6-те најчести измами кои треба да ги препознаете на Фејсбук.

 
Игри за безбедност на децата на интернет Испечати Е-пошта
8.04.2011.
igri_za_deca.jpgВо рамките на проектот Полесно до приватност на интернетсе развиваат игри за деца кои имаат цел да поттикнат размислување за одредени теми во врска со нивната безбедност додека користат интернет. Досега се направени шест игри од вкупно десет. Сите игри опфаќаат различни области и се во релација со кратките филмови на истите теми, кои набрзо ќе бидат објавени.

Прочитај повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 Следна > Крај >>

Резултати 16 - 30 од 96
Политика на приватност   Техничка имплементација - Фондација Метаморфозис
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates