Lajme
Одржан Час по приватност во средните училишта СУГС „Лазар Танев“ и СУГС „Ѓеорѓи Димитров“ Printoni E-mail
e martë , 30 shtator 2014
dscf1362.jpg

На 29 септември, се одржа Час по приватност во средните училишта СУГС „Лазар Танев“ и СУГС „Ѓеорѓи Димитров“. На предлог на училиштата овој пат предавањето беше одржано на ученици од прва и втора година (по двајца од секој клас) во „Лазар Танев“ и една паралелка во трета година во СУГС „Ѓеорѓи Димитров“. 

Lexoni përmbajtjen...
 
Препораките од Час по приватност и во автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие - Скопје Printoni E-mail
e hënë , 22 shtator 2014
jsp1.png

Во рамките на соработката со Град Скопје, како партнери на проектот, од 20 септември препораките од Час по приватност беа поставени во автобусите на ЈСП Скопје. 

Lexoni përmbajtjen...
 
Одржан Час по приватност во средните училишта СУГС „Никола Карев“ и СУГС „Димитар Влахов“ Printoni E-mail
e hënë , 22 shtator 2014
2cas1.jpg

Претставници од Дирекцијата за заштита на лични податоци денеска одржаа Час по приватност во средните училишта: СУГС „Никола Карев“ и СУГС „Димитар Влахов“. На предлог на училиштата предавањето беше одржано во една паралелка во четврта година во „Н. Карев“ и една паралелка во втора година во „Д. Влахов“. 

Lexoni përmbajtjen...
 
Одржан првиот Час по приватност Printoni E-mail
e martë , 16 shtator 2014
1caspoprivatnost3.jpg

Претставници од Дирекцијата за заштита на лични податоци денеска го одржаа првиот ЧАС ПО ПРИВАТНОСТ во средните училишта: СУГС „Раде Јовчески Корчагин“ и СУГС „Боро Петрушевски“. На предлог на училиштата предавањето беше одржано во една паралелка во трета година во „Раде Јовчески Корчагин“ и една паралелка во втора година во „Б. Петрушевски“. 

Lexoni përmbajtjen...
 
Започнуваат „Часовите по приватност“ Printoni E-mail
e enjte , 11 shtator 2014
rasing-hands.jpg
На 15.09.2014 почнуваат предавањата од проектот „Час по приватност“. Првите предавања ќе се одржат во СУГС „Раде Јовчевски Корчагин“ и СУГС „Боро Петрушевски“, а потоа секоја недела учениците од различни училишта ќе имаат час по приватност, каде ќе се едуцираат на теми поврзани со заштитата на личните податоци, приватноста и безбедноста на интернет, говорот на омраза и други сродни теми. 


Lexoni përmbajtjen...
 
Потпишан Меморандум за соработка за проектот „Час по приватност“ меѓу ДЗЛП и Град Скопје Printoni E-mail
e enjte , 04 shtator 2014
memorandum-dzlp-grad-skopje.jpg
На 04.09.2014, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и директорот на Дирекцијата за заштита на лични податоци, Димитар Ѓеорѓиевски, во Салата на Советот на Град Скопје, потпишаа Меморандум за соработка за реализација на проектот „Час по приватност“.

Lexoni përmbajtjen...
 
Распоред на часови - Прва активност од проектот „Час по приватност“ Printoni E-mail
e hënë , 01 shtator 2014
inserter-mini.jpg

На 1 септември, во дневниот весник „Нова Македонија“ излезе прилог – Распоред на часови, наменет за децата од основно и средно образование. Оваа активност е една од првите заеднички активности на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Град Скопје, Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Метаморфозис - Фондација за интернет и општество. 

Lexoni përmbajtjen...
 
Потпишан Меморандум за соработка меѓу Дирекцијата за заштита на личните податоци и Метаморфозис Printoni E-mail
e premte , 25 korrik 2014
mou-dzlp-meta.jpg
На 25 јули 2014 година, Дирекцијата за заштита на личните податоци и Метаморфозис, Фондација за интернет и општество, потпишаа Меморандум за соработка. Со овој Меморандум се потврдува одличната соработка во континуитет и заедничкиот интерес на организациите за едукација и информирање на граѓаните, особено младата популација, на тема приватност, заштита на лични податоци и други сродни области.
Lexoni përmbajtjen...
 
Обележан - Едукативен филм за последиците од сајбернасилство Printoni E-mail
e hënë , 26 nëntor 2012
tagged.jpgTagged (Обележан) е едукативен филм кој ги охрабрува младите луѓе да ги согледаат последиците во вистинскиот живот предизвикани од сајбернасилството и секстинг (испраќање на провокативни и сексуално експлицитни содржини преку пораки, фотографии или видео клипови главно со употреба на мобилни телефони, како и постирање на вакви содржини online) и негативната дигитална репутација.

Lexoni përmbajtjen...
 
Hulumtim për shprehitë e fëmijëve në internet Printoni E-mail
e premte , 15 korrik 2011

istrazuvanje.jpgGjatë vizitëts së 8 qyteteve në Republikën e Maqedonisë, ku bëjnë pjesë Shkupi, Tetova, Gostivari, Manastiri, Velesi, Dibra, Negotina, dhe Shtipi, në qershor të vitit 2011, me ç'rast u projektuan filmat e shkurtër edukativë dhe prezantimi i lojërave onlajn që u përgatitën si pjesë e projektit, u realizua një hulumtim për shprehitë e fëmijëve në internet. 


Lexoni përmbajtjen...
 
Projektimi i filmave të shkurtër edukativë në Tetovë, Gostivar, Manastir dhe Dibër Printoni E-mail
e hënë , 13 qershor 2011

opme-vtori_obuki.jpg Pas projektimeve të mbajtura në Shkup, Shtip Veles dhe Negotinë, këtë javë, filmat e shkurtër edukativë të përgatitur në kuadër të projektit "Privatësia në internet në mënyrë të lehtë", u paraqitën në Tetovë, Gostivar, Manastir dhe Dibër.

Lexoni përmbajtjen...
 
Projektimi i filmave të shkurtër edukativë në Shkup, Shtip, Veles dhe Negotinë Printoni E-mail
e enjte , 02 qershor 2011
Прочитај повеќе... Gjatë kësaj jave, u mbajtën disa projektime të filmave edukativë të përgatitur në kuadër të projektit "Privatësia në internet në mënyrë të lehtë". U përfshinë fëmijë nga Shkupi, Negotina, Velesi dhe Shtipi, ndërsa javën tjetër vazhdojnë projektimet edhe në 4 qytete të tjera nëpër vendin tonë.

Lexoni përmbajtjen...
 
Promovim i filmave të shkurtër edukativë Printoni E-mail
e premte , 27 maj 2011
proekcii_na_filmovite.jpgMë 30 мај, me fillim në orë 10, në hapësirat e OJQ-së Infocentar në Shkup, do të mbahet konferencë për shtyp, ku do të prezantohen aktivitetet në kuadër të projektit "Privatësia në internet në mënyrë të lehtë", që realizohet nga Fondacioni Metamorfozis.

Lexoni përmbajtjen...
 
Mashtrimet më të shpeshta në Facebook Printoni E-mail
e hënë , 23 maj 2011
najcestite_fejsbuk_izmami.jpg

Duke filluar nga ftesat për ndihmë nga miqtë, e deri te oferta për të parë se kush u keqpërdor profilin, këtoi janë 6 mashtrimet më të shpeshta që duhet t'i dini njihni në Facebook.

 
Lojëra për sigurinë e fëmijëve në internet Printoni E-mail
e premte , 08 prill 2011
igri_za_deca.jpgNë kuadër të projektit Më lehtë deri te privatësia në internet zhvillohen lojëra për fëmijë që kanë për qëllim ta nxisin të menduarit për tema të caktuara në lidhje me sigurinë e tyre derisa e përdorin internetin. Deri tani janë përgatitur gjashtë lojëra nga gjithsej dhjetë lojëra që duhet përgatitur. Të gjitha lojërat përfshijnë tema të ndryshme dhe janë në lidhje me filmat e shkurtër në po ato tema, të cilat do të publikohen së shpejti.

Lexoni përmbajtjen...
 
<< Fillim < E mërparshme 1 2 3 4 5 6 7 Tjetra > Fund >>

Rezultatet 16 - 30 nga 96
Политика на приватност   Техничка имплементација - Фондација Метаморфозис
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates