Насловна arrow Медиуми
Внимавајте: Секој 66 профил на Фејсбук е лажен Испечати Е-пошта
fakefb.jpgОткако минатата недела објави дека се приближуваат до бројка од милијарда корисници, сега друштвената мрежа вели дека имаат повеќе од 83 милиони лажни профили.
Во извештајот, од компаниајта велат дека 8,7 отсто од 955 милиони активни корисници ги нарушуваат правилата на користење. Повеќе од половина од тие 8,7 отсто, односно 4,8 отсто го нарушуваат правилото за единствен кориснички профил. Околу 2,4 отсто опфаќаат профилите кои се создадени со име на компанија или организација, или пак за некое милениче, а 1,5 отсто од корисниците се означени како „непожелни“, односно профили со лажни имиња.

 
За приватноста и безбедноста на интернет во Нуклеус на промени Испечати Е-пошта
nukleus.jpgВо 18 епизода на емисијата Нуклеус на промени, која се емитуваше на ТВ Алфа во недела, 09 септември во 17:50 часот, неколку соговорници, меѓу кои и Ирина Шумадиева од Метаморфозис, говореа на темата Безбедност на децата на интернет.

Прочитај повеќе...
 
Плусинфо: Тинејџери во Македонија мета на Gossip girl Испечати Е-пошта
gossipgirl.jpgПо примерот на американската тинејџерска серија Gossip girl (озборувачка), се појави македонски клон во вид на веб сајт, со кој се душка по приватноста најчесто на малолетници. Лицата со фотографии и пикантерии од нивниот интимен, личен и љубовен живот се поставени на веб сајтот, а потписникот на текстовите за нив, е `XOXO Gossip Girl`.

Дополнување: Во текот на денот, по објавувањето на веста, блогот споменат во написот е избришан.

 
Татко најде начин да го блокира Фејсбук Испечати Е-пошта

tatko_najde_nacin_da_go_blokira_fejsbuk.jpg13 годишната ќерка на Џон Хајд се обидува да се најави на Фејсбук и бум! Таа гледа жолто-црн екран наместо Фејсбук. Таа е блокирана, фејс-блокирана.

Хајд, софтвер инжињер од Нелсон, создал апликација која им овозможува на луѓето да го блокираат Фејсбук во нивните домови на еден час, со притискање на копче. „Таа го мрази тоа“, вели Хајд.

Фејс Блок беше меѓу бизнис идеите изложени пред претприемачот и техбнолошки гуру во Нов Зеланд, Род Друри, за време на јавен настан одржан пред неколку недели во Нелсон. 

Хајд, кој се надева дека апликацијата ќе биде достапна до јавноста до Божиќ, вели дека колку повеќе разговарал со другите родители во врска со намалувањето на употребата на Фејсбук кај нивните деца, „толку повеќе слушал екстремни решенија“. Предлозите вклучувале исклучување на рутерот и негово заклучување во автомобилот, или менување на нивните лозинки за бежичниот интернет секој ден, „како што би правеле во мотел или камп“.

„Ова е полесниот начин“, вели тој. Фејс Блок им оневозможува пристап на луѓето на Фејсбук, за еден час, а потоа повторно е достапен.  

Прочитај повеќе...

 
Идивиди: Стоп за онлајн предаторите Испечати Е-пошта
stop_za_online_predatorite.jpgСтудентите од Универзитетот Бен-Гурион од Негев развија ново решение за приватноста на Facebook. Станува збор за социјалниот чувар на приватноста (The Social Privacy Protector - SPP) кој на родителите им помага да ги прилагодат профилите на своите деца со еден клик, да ги спречат криминалците кои собираат лични информации, а и ги чува тинејџерите од педофилите.

 
Владата со проект за заштита на деца од интернет злоупотреби Испечати Е-пошта
vladata_so_proekt_za_zastita_na_internet.jpgВладата одлучи да се започне се реализација на проект за заштита на деца и млади од нелегални содржини, загрозувања и активности кои постојат на Интернет. Со овој проект преку формирање на тела и органи, преку серијал на мерки и активности, во координирана општествена акција, ќе се дејствува во насока на намалување на опасностите и штетните влијанија врз децата и младите, ќе се санкционираат прекршителите на законите, и ќе се мобилизираат потенцијалите за правилно искористување на интернетот.

 
Ден на побезбеден интернет – „Откријте го дигиталниот свет заедно... безбедно!“ Испечати Е-пошта
saferinternetday2012logo.jpgДенес, 7 февруари 2012 година, е Ден на побезбеден интернет. Со текот на годините Денот на побезбеден интернет постана традиционален настан во календарот за онлајн безбедност. Започнувајќи како иницијатива на проектот на ЕУ, Безбедни граници, во 2004 година, овој ден сега се обележува на 6 континенти, во повеќе од 70 земји ширум светот. Секоја година се избираат теми, од сајбернасилство до социјални мрежи, кои се во согласност новите онлајн прашања и ги рефлектираат тековните грижи.

Прочитај повеќе...
 
Младите луѓе сè повеќе ги споделуваат лозинките од своите онлајн профили Испечати Е-пошта
password.jpgНа 17 јануари, 2012 година, во Њујорк Тајмс осамна напис на Мат Ричтел наречен „Млади, заљубени, споделуваат сè, вклучувајќи и лозинки“.
Прочитај повеќе...
 
За Здравје: Спречете Вашето дете да стане жртва на сајбербулинг Испечати Е-пошта
zazdravje.jpgТекстуалните пораки, друштвените мрежи и електронските пораки се модерни начини на комуникација која ја користат денешните деца. Но, овие начини на комуникација може да се злоупотребуваат со цел некој да го вознемирува и плаши Вашето дете.


 
Отворен настан на тема „Образованието и интернетот“ Испечати Е-пошта
obrazovanietoiinternet2.jpgНа 12 октомври, 2011 год., во МКЦ Клуб ресторант се одржа отворен настан на тема „Образованието и интернетот“, во организација на Здружението на граѓани „Интернет Хотлајн Провајдер Македонија“. Ова предавање беше наменето за наставници и родители, а предавачи беа Виолета Ѓорѓиевска од Интернет Хотлајн Провајдер, Ирина Шумадиева од Фондација Метаморфозис , и Мишел Буш - ЕУ експерт за безбедност на децата на интернет, кој одржа сеопфатна презентација на оваа тема.

Прочитај повеќе...
 
„Приватност на интернет на лесен начин“ на ЛАН Фест Испечати Е-пошта
lanfest232.jpgНа 20-22 мај, во спортската сала „Борис Трајковски“, се одржа конференцијата ЛАН Фест, каде Фондацијата Метаморфозис беше дел од изложувачите. Овој настан е составен од повеќе поединечни настани кои им овозможуваат на изложувачите и на посетителите ефективна соработка во полето на информатичките и комуникациските технологии.

Прочитај повеќе...
 
Дневник: Измамници плетат мрежи на „Фејсбук“ Испечати Е-пошта
izmamnici_pletat_mrezhi_na_facebook.jpg
Кражба на пари, злоупотреба на личните податоци, бришење фајлови од компјутерот, „губење“ на семејството...Ова се само дел од проблемите кои може да ги имате ако наседнете на некоја од стотиците интернет-измами кои кружат на популарната социјална мрежа „Фејсбук“, а која на големо се користи и во Македонија.

 
Нова Македонија: Додека садат на фармата, ги демнат манијаци Испечати Е-пошта
Додека садат на фармата, ги демнат манијаци Децата под тринаесет години не се свесни за опасностите што ги демнат на Фејсбук и затоа не би требало да го користат овој сервис, вели Ирина Шумадиева, координатор на проекти за безбедност на децата на Интернет на фондацијата „Метаморфозис“.

Садењето дрвца на фармата, одгледувањето миленичиња во „Пет сосајати“ и пиењето виртуелни пијалаци во „Јо вил“ навидум изгледаат како наивна забава за децата, но реалноста е малку поинаква. Најновиот случај на 25-годишниот струмички педофил, осомничен за намамување малолетник преку комуникациската мрежа Фејсбук, е уште еден во серијата појави на украдени идентитети, фотографии и лични податоци од корисниците за злоупотреба на малолетниците од злонамерници.

 
Разумно онлајн: Долго лето, многу забава, но и голема одговорност Испечати Е-пошта
2.29-vnimavaj-na-tvoite-digitalni-otpechatoci-ii-del-veb-intro.png

(Дигитални отпечатоци - продолжение, прочитај го првиот дел) 10, 9, 8, 7... одбројувањето започна и скоро е при крај. Долгото лето е пред тебе и сето слободно време ќе можеш да го искористиш за најразновидни активности, помеѓу кои секако ќе биде и играњето игри на твојот компјутер и прегледувањето интересни веб-сајтови на интернет. Тоа што ќе имаш многу време и многу слобода, не значи дека треба да се одрази на твојата одговорност додека си онлајн. И понатаму треба да внимаваш со кого комуницираш, што кажуваш и какви траги оставаш зад себе.

Објавено во: Колибри, Нова Македонија
Датум на објавување: 08.06.2010, вторник

Прочитај повеќе...
 
Внимавај на твоите дигитални отпечатоци Испечати Е-пошта
2.28-vnimavaj-na-tvoite-digitalni-otpechatoci-veb-intro.png Уште само 10 дена до крајот на оваа учебна година. Набрзо ќе можеш да ги фрлиш овогодишните учебници во подрум и да му се посветиш на долгото лето пред тебе. Уживање, дружење, онлајн игри и забава. Но, не го поминувај целото твое слободно време на интернет, гледај повеќе да се дружиш во реалниот живот. Кога пак ќе бидеш онлајн, не заборавај да внимаваш на твоите дигитални отпечатоци. Тие, како и вистинските отпечатоци од твоите прсти, можат да го откријат твојот идентитет.

Објавено во: Колибри, Нова Македонија
Датум на објавување: 01,06.2010, вторник

Прочитај повеќе...
 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 Следна > Крај >>

Резултати 16 - 30 од 59
Политика на приватност   Техничка имплементација - Фондација Метаморфозис
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates