Насловна arrow Медиуми
Фондацијата Метаморфозис заедно со МИОА го одбележува Денот на побезбеден интернет Испечати Е-пошта
sid-2018-tumb.jpgДенеска, 05 февруари во над 140 земји од светот се одбележува меѓународниот Ден на побезбеден интернет под мотото „Заедно за подобар интернет“. Одбележувањето на овој ден претставува повик за акција кон сите засегнати страни, со заеднички сили да помогнат во креирањето на подобар интернет за сите, особено за младите.
Прочитај повеќе...
 
Ден на побезбеден интернет 2017: „Биди промената: Обединети за подобар интернет“ Испечати Е-пошта
sid2017.png

Оваа година, Денот на побезбеден интернет на тема „Биди промената: Обединети за подобар интернет“ го одбележуваме на 7 февруари

Прочитај повеќе...
 
Одржана обука на тема „Безбедно користење и заштита на приватноста на интернет“ Испечати Е-пошта
20151118182920-600x310.jpg
На 18 и 19 ноември, во Хотел Дрим во Струга се одржа дводневна обука за ученици од основните и средните  училишта од општините Дебар, Центар-Жупа и Маврово и Ростуше на тема „Безбедно користење и заштита на приватноста на интернет“.

Прочитај повеќе...
 
Ден на побезбеден интернет – Да создадеме подобар интернет заедно Испечати Е-пошта
sid15.jpg
Денот на побезбеден интернет е организиран секоја година во февруари, со цел да се промовира побезбедна и поодговорна употреба на онлајн технологијата и мобилните телефони, особено меѓу децата и младите луѓе ширум светот. 
Прочитај повеќе...
 
Ден на побезбеден интернет – Да создадеме подобар интернет заедно Испечати Е-пошта
snap1.jpg
Денот на побезбеден интернет на 11 февруари 2014 година по 11ти пат ќе биде прославен ширум светот. Оваа година темата е: „Да создадеме подобар интернет заедно“. Се надеваме дека повторно, сите засегнати, било да се децата, младите, родители и старатели, наставници и едукатори, индустријата или политичарите, ќе се придружат кон обележување на денот и ќе работиме заедно кон градење на подобар интернет за сите, особено за децата и младите.

Прочитај повеќе...
 
СиЕнЕн: Училишниот округ на Калифорнија ангажираше фирма за надгледување на дружтвените медиуми на учениците Испечати Е-пошта
spy.jpgПриградски училишен округ во Лос Ангелес ги прегледува јавните објави на друштвените мрежи од страна на средношколците, пребарувајќи за можно насилство, употреба на дроги, заплашување, бегање од часови и закани за самоубиство.

Областа во Глендејл, Калифорнија, плаќа 40.500 долари на фирма која надгледува и известува за објавите на 14.000 средношколци на Твитер, Фејсбук и другите социјални медиуми во текот на една година.

Иако критичарите го поврзуваат надгледувањето со демнењето на владата, школските власти и нивниот платеник велат дека целта е безбедноста на учениците.

Целосната вест пренесена од СиЕнЕн е достапна на англиски јазик.

 
Факултети.мк: Како правилно да изберете лозинка за да го заштитите вашиот Фејсбук Испечати Е-пошта
kako_pravilno_da_izbrete_lozinka_za_fb.jpgВашиот е-маил, фејсбук, скајп и други апликации за кои ви треба лозинка да се најавите се лесни за пробивање ако не изберете сигурна лозинка. Неколку совети кои ќе ви помогнат како да се заштитите со лозинка која тешко или никој нема да може да ја пробие.
 
Ден на побезбеден интернет - „Поврзи се со почит“ Испечати Е-пошта
sid_2013_logo_anniv_ed.jpgУтре, на 5 февруари 2013 година, по десетти пат се обележува Денот на побезбеден интернет. Оваа година носечката тема на овој ден се онлајн правата и одговорностите. Слоганот на овогодинешната кампања е „Поврзи се со почит“.

Прочитај повеќе...
 
Факултети.мк: Интернет - каде започнува зависноста? Испечати Е-пошта
internet-kade-zapochnuva-zavisnosta-1.jpgОд безизлезна забава, преку постојана навика, до вистинска зависност- цената која денешните млади генерации ја плаќаат. Долгометражните цртани се заменети со 3D филмови, видео игри, а пишувањето со писма е заменето со онлајн чет на друштвените мрежи. Се менува јазикот, се менува фантазијата, се менуваат симболите... Каде е границата од едноставното користење на компјутерот и зависноста од него?
 
Алфа ТВ: Фејсбук масовно ги повлекува фотографиите од нашите профили Испечати Е-пошта
fbprofilsliki.jpgФејсбук во текот на последните неколку денови почна масовно повлекување на насловните фотографии од профилите на своите корисници. На овој начин Фејсбук сака да го запре поставувањето промотивни фотографии и оние заштитени со авторски права на место за кое тоа не се предвидени.
 
МК-њуз: Водич за родители и тинејџери за заштита од сајбер насилство Испечати Е-пошта
vzs.jpgРодителите имаат клучна улога во помагањето на децата да им обезбедат безбедни и позитивни искуства на Интернет. Преку разбирањето на тоа како децата и младите го користат Интернетот, ризиците со кои се соочуваат и стратегиите за управување со ризиците, родителите може да им овозможат на децата добро да се справуваат со Интернет светот. Меѓаши со неколку совети како да се заштитат децата на интернет.
 
Канал 5: Со измама зел 13 000 евра од кумановска брачна двојка Испечати Е-пошта
kumanovoizmamafb.jpgДека и возрасните можат да бидат жртви на измама преку интернет, покажува најновиот случај кој осамна во медиумите. Едно пријателство на Фејсбук било фатално за млада брачна двојка од Куманово. Фејсбук пријателот од скопско Мралино успеал да ги измами сопружниците кои останале и без стан и без пари.

 
Факултети: Самоубиство на 15 годишно девојче кое било исмејувано на интернет Испечати Е-пошта
devojce-samoubistvo.jpgСе поголем број млади луѓе бараат помош преку Фејсбук или Јутјуб, но за жал, никој не ги сфаќа сериозно. Пред неколку дена светот беше шокиран од видеото на младата Швеѓанка која го опишала нејзиното силување. Во истото време, Канада беше шокирана од самоубиството на 15 годишно девојче.

 
Стрип за приватноста на Фејсбук Испечати Е-пошта
strip.jpgИнтересен стрип за приватноста на Фејсбук, во кој авторот претставува една секојдневна ситуација за корисниците на Фејсбук. Овој сервис толку често ги менува поставките за приватност што корисниците се збунети кога ќе забележат некои промени во начинот на кој споделуваат.


Прочитај повеќе...
 
Актив: Приватноста на младите на Интернет сè позагрозена Испечати Е-пошта
aktiv-privatnost.jpgНеодамна, јавноста во Македонија беше шокирана од злоупотребата на видео клип на една средношколка во кој таа изложува интимни искуства, за што имаше бурни реакции во јавноста, особено меѓу граѓанските активисти и организации.

 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 15 од 59
Политика на приватност   Техничка имплементација - Фондација Метаморфозис
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates